Dodatna pojasnila
Datum objave: 28.01.2021 15:50
1. Vprašanje:
Spoštovani naročnik,
Pri otroških plenicah se zahteva beljenje s tehnologijo ECF -beljenje brez elementarnega klora.
Vendar pa pri ECF beljenju celuloza še vedno vsebuje določeno količino klorovih organskih spojin.
Klorove spojine imajo dokazan vpliv na mutagenost in rakotvornost.
Torej v ECF beljenju imamo kemične dejavnike, ki spreminjajo genski material in dokazano povzročajo raka.
Otroške pleničke so na koži ves čas, kar pomeni , da je ves čas izpostavljen rakotvornim elementom.
Na slovenskem trgu so v ponudbi tudi pleničke beljene z TCF postopkom, kjer se beljenje izvaja brez klora.
S tem postopkom pridobljena celuloza ne vsebuje nobenih klorovih spojin.
Pri tako velikem javnem naročilu pogrešamo strožje zahteve pri tehničnih specifikacijah, sploh ker se ve, da je pojav kontaktnega in atopičnega dermatitisa pri otrocih v porastu.
Prosimo naročnika, da se ECF beljenje zamenja z TCF ( total clor free) beljenjem, zaradi zdravja otrok in negativnih ekoloških vplivov , ki jih povzroča ECF postopek beljenja.
Za razumevanje in posluh se vam zahvaljujemo!
Odgovor:
Ponudnik lahko ponudi tudi plenice beljene s postopkom TCF.
Naročnik ne bo spreminjal postavljenih zahtev v obrazcu popis blaga.
Datum objave: 11.02.2021 15:05
2. Vprašanje:
Spoštovani,
naročnike sprašujemo, kako bo potekalo vzorčenje plenic. Realno bi bilo, da vsak vrtec opravi testiranje za sebe in da teste opravljajo neodvisni ljudje. Poraja se nam dvom, glede objektivnega testiranja. Kje bo možno dobiti rezultate analiz?
Lep pozdrav.
Odgovor:
Naročnik je v razpisni dokumentaciji (str. 11 in 12) zavedel način testiranja vpojnosti plenic. Komisija bo rezultate testiranja zapisala v zapisnik. Rezultati testiranja bodo razvidni v odločitvi o oddaji naročila.
3. Vprašanje
Pozdravljeni,
Proizvajalci nenehno izboljšujejo kvaliteto pleničk in hkrati spreminjajo tudi pakiranja. Naročnika sprašujemo, če lahko pod zap.št.1 ponudimo pleničke, katerih max.velikost je 14 kg in pod zap.št.2 max.velikost 18.
Hvala.
Lep pozdrav.
Odgovor:
Naročnik spreminja zahteve pri artiklu pod zap. št. 1 iz: za težo otroka od minimalno 7 kg - 8 kg in maximalno 16 kg -18 kg, na: za težo otroka od minimalno 7 kg - 9 kg in maximalno 14 kg -18 kg.
Naročnik spreminja zahteve pri artiklu pod zap. št. 2 iz: za težo otroka od minimalno 11 kg - 12 kg in maximalno 22 kg - 25 kg, na za težo otroka od minimalno 10 kg - 12 kg in maximalno 18 kg - 25 kg.
Naročnik bo objavil popravek obrazca Popis blaga.
4. Vprašanje
Spoštovani,
Glede na to, da ves čas poudarjate, kako se trudite za dobro naših otrok, da vse poteka v smeri zadovoljstva tako staršev, kot tudi otrok, da se ekološko obnašate, da ste zelena prestolnica,.....vas prosimo za utemeljitev vašega negativnega odgovora z dne 28.1.2021.
S tako ohlapnimi in splošnimi opisi, boste žal šli dva koraka nazaj.....
lp
Odgovor:
Naročnik je že 28. 1. 2021 podal odgovor na 1. zastavljeno vprašanje, kjer je pojasnil, da ponudniki lahko ponudijo artikle pod zap. št. 1, 2 in 3 beljene po metodi TCF (minimalni standard), kot tudi po metodi ECF. Zahteve pri artiklih pod zap. št. 1, 2 in 3 naročnik ne bo spreminjal.
5. Vprašanje
Spoštovani,
podajamo pripombo glede na način prevedenega testiranja vpojnosti plenic:
Predlagana metoda testiranja vam ne bo dala zadostnih primerjav s pogoji in-vivo in sicer zaradi večjih količin porabljene tekočine v primerjavi z realnimi razmerami. Tveganje takšnega testiranja je, da ne boste pridobili objektivnih rezultatov, saj bo v pogojih, kot ste jih navedli, plenica izpostavljena bistveno bolj ekstremnim razmeram kot v realnih razmerah.
Dobavitelj predlaga metodo testiranja, ki jo uporablja akreditirani zunanji laboratorij - v primeru plenic je ena najboljši referenc laboratorij Hy-Tec v Nemčiji. Dobavitelj glede na to, da za testiranje (navedeno v razpisu) ne boste razpolagali z ustrezno opremo, predlaga uskladitev ml porabljene tekočine pri testiranju z Hy-Tec metodo (4 x 70 ml z 5 minutnimi pavzami med zlivanjem).
Lep pozdrav,
Vnaprej hvala
Odgovor:
Naročnik se zaveda dejstva, da obstajajo različne metode testiranja plenic, hkrati pa s strani regulatornih organizacij ni podana metoda, ki bi bila referenčna, zato se je naročnik odločil, da izdelke vseh ponudnikov testira po metodi, ki jo je navedel v razpisni dokumentaciji. Na ta način bodo vsi ponudniki obravnavani na enak način, kar je temelj postopkov pri javnem naročanju. Ponudniki so se s tem, ko so pristopili k pripravi ponudbe za to javno naročilo tega zavedali, zato naročnik od tega ne odstopa. Naročnik bo s testiranjem, ki ga je zavedel v RD in bo enak za vse ponudnike, preveril zahtevano minimalno vpojnost plenic.
Glede na navedeno pri presoji minimalne vpojnosti plenic naročnik ne bo upošteval s strani ponudnika predloženih drugih potrdil/dokazil, ki opredeljujejo vpojnost plenic (kot sicer izhaja iz Priloge 9 razpisne dokumentacije in navodil v Popisu blaga), ampak bo zahtevano funkcionalnost vpojnost plenic presojal po metodi, ki jo je opredelil v razpisni dokumentaciji.
6. Vprašanje
Spoštovani,
Vezano na postopek testiranja plenic imamo nekaj pripomb:
- podlaganje papirnate brisače pod pleničko; zračne pleničke odvajajo paro in toploto skozi polprepustno zunanjo folijo, kar pomeni , da se bo kondenz poznal na papirnati brisački, kar bo lahko narobe razumljeno, da plenička ni dovolj vpojna. Bolj smiselno bi bilo po 10 minutah s pap. brisačko testirati zgornji sloj vpojnega jedra, ker mora biti stična plast pleničke suha zaradi stalnega kontakta s kožo in preprečuje prekomerno vlažnost in draženje kože.( plenični izpuščaj)
-za test pleničk, bi bil bolj primeren ISO standard 11948-1-s katerim se testirajo ostali pripomočki za inkontinenco in je edini merodajni standard za določanje vpojnosti.
-3x200 ml je dnevna količina izločenega urina pri otrocih do 3 let starosti, nad to starostjo pa do 800 ml, kar pomeni, da je treba pleničko večkrat zamenjati.
Otroški urin ne izteka počasi , kot je opisano v postopku , zato je pomembna hitra absorbcija in disperzija tekočine po vpojnem jedru.
Prosim za odgovor glede testiranja.
Odgovor:
Naročnik ne odstopa od zahtev po minimalni vpojnosti plenic, niti ne od zavedenega načina testiranja.
Dodatno pojasnilo naročnika
Naročnik bo na podlagi odgovorov na vprašanja objavil popravek Popisa blaga.
Hkrati spreminja rok za predložitev ponudb, in sicer iz 18. 2. 2021 do 10:00 ure na 26. 2. 2021 do 10:00, ter termin odpiranja ponudb iz 18. 2. 2021 ob 10:01 na 26. 2. 2021 ob 10:01. Objavljen bo popravek dokumenta v zvezi z oddajo javnega naročila ( I. 13 Predložitev ponudb, mesto in rok oddaje ponudb, I. 15. Informacije v zvezi z odpiranjem ponudb).